مطالب روز روانشناسی

روانشناسی در دنیای امروز تنها یک علم نیست یک نیاز است

بيماري پاركينسون چيست؟

leave a comment »

بيماري پاركينسون چيست؟

parkinson»s disease

بيماري پاركينسون روش حركت شما را تحت تأثير قرار مي دهد و زماني رخ مي دهد كه مشكلي براي سلول هاي خاص عصبي رخ دهد. به طور معمول اين سلول هاي عصبي يك ماده شيميايي مهم به نام دوپامين مي سازند كه به قسمتي از مغز پيامي را براي كنترل حركت صادر مي كنند اين ماده به ماهيچه ها كمك مي كند كه به نرمي حركت كنند و آن چه شما از آن ها مي خواهيد انجام دهند. در زمان ابتلا به پاركينسون اين سلول هاي عصبي شكسته مي شوند و دوپامين به ميزان كافي وجود ندارد و شما براي حركت هايي كه مي خواهيد انجام دهيد با مشكل مواجه مي شويد.

بيماري پاركينسون پيش رونده است. به اين معني كه در طول زمان بدتر مي شود. اما اين روند معمولاً به كندي و در طول ساليان رخ مي دهد. البته درمان هاي خوب و مناسبي وجود دارد كه به شما براي داشتن يك زندگي كامل كمك مي كنند.
چه چيزي باعث بيماري مي شود؟

هيچ كس به درستي نمي داند چرا اين سلول ها شكسته مي شوند اما دانشمندان با انجام مطالعات بسيار به دنبال پاسخ اين سوال هستند. آن ها علل متحمل بسياري مثل افزايش سن و سموم موجود در محيط را بررسي مي كنند.

به نظر مي رسد در بعضي افراد، ژن هاي غير عادي باعث بيماري مي شود اما تاكنون مدرك كافي در اين زمينه وجود نداشته است.
نشانه هاي بيماري چه هستند؟

4 نشانه اصلي بيماري عبارت هستند از:

1- رعشه؛ يعني لرزش و ارتعاش بدن. رعشه بر دست ها، بازوها، پاها و سر شما موثر است.

2- خشكي عضلات

3- كندي حركات

4- مشكلاتي در تعادل و راه رفتن

افراد معمولاً در سنين 50 تا 60 سالگي نشانه ها را بروز مي دهند اما در بعضي افراد اين مسئله زودتر آغاز مي شود.

رعشه اولين نشانه اي است كه شما متوجه اش مي شويد و يكي از معمول ترين نشانه هاي بيماري است. گرچه همه ي افرادي كه به اين بيماري مبتلا هستند، اين نشانه را ندارند و مهم تر از آن اين كه هر فرد مبتلا به پاركينسون لزوما اين نشانه را بروز نمي دهد.

رعشه اغلب در يك بازو يا پا و يا يك طرف بدن شروع مي شود و احتمالاً زماني كه بيدار هستيد اما بازوها يا پاي آسيب ديده را حركت نمي دهيد بدتر مي شود. به عبارتي زماني كه خوابيد و يا عضو مصدوم را حركت مي دهيد بهتر مي شود.

در طول زمان، بيماري همه عضلات بدن را تحت تأثير قرار مي دهد و مي تواند باعث مشكلاتي مثل بلع مشكل و يا يبوست شود. در مرحله بعدي فرد مبتلا به بيماري چهره اي بي حالت پيدا مي كند و در صحبت كردن دچار مشكلاتي مي شود. بعضي افراد دچار كاهش مهارت هاي رواني (دمانس) مي شوند.
بيماري پاركينسون چگونه تشخيص داده مي شود؟

پزشك شما سوالاتي راجع به وضعيت شما، نشانه ها و وضعيت سلامت گذشته ي شما مي پرسد و آزمايش هاي عصب شناختي را انجام مي دهد. آزمايش عصب شناختي شامل سوالاتي است كه نشان دهنده ي ميزان عملكرد مناسب اعصاب شما است. به عنوان مثال، پزشك حركت شما را بررسي مي كند، قدرت عضلات و واكنش هاي شما را مي سنجد و بينايي شما را معاينه مي كند. در برخي موارد از شما مي خواهد كه دارويي را امتحان كنيد. اثر بخشي و عملكرد دارو به وي كمك مي كند تا بفهمد كه شما مبتلا به بيماري هستيد يا نه. به علاوه او راجع به حال و حوصله ي شما نيز سوالاتي مي پرسد.

البته هيچ آزمايش خون و يا تستي وجود ندارد كه به كمك آن پزشك به وجود و يا عدم بيماري پي ببرد. اما آزمايشاتي هست كه به پزشك كمك مي كند بيماري هاي ديگري را كه مي تواند باعث اين نشانه ها شود تشخيص دهد. به عنوان مثال ممكن است شما يك آزمايش MRI داشته باشيد تا احتمال سكته و تومور مغزي بررسي شود.
چگونه درمان مي شود؟

در حال حاضر درمان خاصي براي پاركينسون وجود ندارد. اما انواع مختلفي از داروها هستند كه مي توانند نشانه ها را كنترل كنند و به زندگي آسان تر همراه با بيماري كمك كنند.

اگر نشانه ها خفيف باشند، نيازي به درمان نيست. پزشك شما ممكن است ارائه نسخه را به زمان بروز نشانه ها موكول كند و بعد در صورت بدتر شدن بيماري ميزان دارو را تغيير مي دهد.

به علاوه ممكن است مجبور به مصرف چندين نوع دارو به صورت هم زمان باشيد تا بيماري به طور كامل كنترل شود. Levodopa (لوُدوپا) كه L- dopa هم ناميده مي شود بهترين دارو براي كنترل نشانه هاي بيماري است. اما ممكن است در صورت مصرف در زمان طولاني و يا دوز بالا باعث ايجاد مشكلاتي شود.

گاهي پزشكان در مراحل اوليه بيماري از داروهاي ديگري استفاده مي كنند كه استفاده از لوُدوپا را به تأخير مي اندازد. اما ساير داروها به اندازه لوُدوپا در كنترل نشانه ها موثر نيستند و به علاوه داراي اثرات جانبي هستند.

تصميم راجع به اين كه چه موقع مصرف دارو شروع شود و چه دارويي اول استفاده شود براي هر فرد مبتلا، متفاوت است. پزشك شما به شما كمك مي كند كه انتخاب درستي داشته باشيد.

در برخي موارد درماني تحت عنوان تحريك عميق مغزي به كار گرفته مي شود. به اين منظور جراح سيم هايي را در مغز شما جايگزين مي كند. سيم ها پيام هاي الكتريكي جزئي را به قسمتي از مغز شما ارسال مي كند كه حركت را كنترل مي كند. اين پيام هاي جزئي به آن قسمت از مغز كمك مي كند تا بهتر عمل كند.

كارهايي بسياري هست تا در خانه انجام دهيد و در حد امكان مستقل و سالم باشيد.

غذاهاي سالم بخوريد، به ميزان نياز استراحت كنيد، از انرژي خود عاقلانه استفاده كنيد و تمرينات منظمي را هر روز انجام دهيد.

ورزش درماني و كار درماني هم مي تواند مفيد باشد.
بيماري پاركينسون چگونه زندگي را تحت تأثير قرار مي دهد؟

تشخيص اين كه شما به يك بيماري بلند مدت پيش رونده مبتلا هستيد، زندگي شما را تغيير مي دهد. طبيعي است اگر مجموعه اي از احساسات متفاوت را داشته باشيد ممكن است احساس عصبانيت، نگراني و غم كنيد و يا راجع به آن چه پيش روي شما است نگران باشيد. توضيحات بعدي كمك مي كند تا مسائل كوچكي را در ذهن داشته باشيد.

هيچ كس به درستي نمي داند كه بيماري شما چگونه پيش مي رود اما به طور معمول اين بيماري به آهستگي پيشرفت مي كنند. بسياري از افراد سال هاي طولاني تنها با نشانه ي اصلي مثل رعشه در يك دست زندگي مي كنند.

بسياري از افراد مبتلا به پاركينسون مي توانند براي زمان طولاني با اين بيماري فعاليت كنند و البته اين كار را مي كنند. هر چند وقتي بيماري بدتر مي شود، شما بايد روش كارتان را عوض كنيد. مي توانيد در باره اين كه چگونه خود را تطبيق دهيد (از پزشك) كمك بگيريد.

مهم اين است كه در مراقبت هاي سلامت خود نقش كليدي داشته باشيد. هر چه مي توانيد راجع به بيماري اطلاعات كسب كنيد در همه ي جلسات درماني حاضر شويد و هر چه پزشك تان مي گويد انجام دهيد.

افسردگي در افراد مبتلا به پاركينسون طبيعي است. اگر خيلي غمگين و يا نااميد هستيد براي ديدار با يك مشاور با پزشك تان صحبت كنيد. داروهاي ضد افسردگي هم مفيد هستند.

دانستن اين كه تنها نيستيد بسيار مفيد است. از پزشك خود راجع به گروه هاي حمايتي بيماري سئوال كنيد و يا به گروهاي آنلاين بپيونديد.

بيماري پاركينسون علاوه بر فرد مبتلا بر نزديكان وي هم موثر است. پس مطمئن شويد كه آن ها را هم در تصميم گيري ها سهيم مي كنيد. به آن ها كمك كنيد كه راجع به بيماري اطلاعات كسب كنند و حمايت هاي لازم را دريافت كنند.

ترجمه: ريحانه حميدي فر

Written by mohsen rafiee

03.01 در 7:55 ب.ظ.

نوشته شده در روانشناسی عصبی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: